Team Awards

Please complete this form with the most current team academic information. A team cumulative GPA of 3.3 or higher is needed to be eligible. Please note only 9th through 12th grade are eligible. If you have any seniors who are eligible for the Senior Academic All-State Award, Please indicate them on the form. Reminder that any senior with a GPA of 3.85 or higher are eligible. Please email this form by February 1st, to Michelle Kamenov at madtawards@gmail.com. Please contact Michelle with any questions. 

CLICK HERE to download the 2018 Team Academic Form.

 

Senior Academic Awards

201820172016

Senior Academic All-State Awards (Seniors with GPA of 3.85 or above) Congratulations to the 2018 Winners!

Aitkin: Kayla Ryan

Anoka: Katelyn Hadley, Tasha Moksnes, Amera Poppen, Allie Westervelt

Austin: Kellie Baier, Jenna Krueger, Emily Sayles

B O L D: Alexis Frank, Miranda Johnson, Emily Sheehan

Blaine: Rose Lakeman, Ellie Oberlander, Sam Reinke, Kellie Urman

Cannon Falls: Brooke Kimmes, Kendra Lecy

Centennial: Angela Farris

Chaska: Brenna Cliff, Hope Loosbrock, Jenna Rasmussen

Eastview: Tessa Cockerill, Abby Kisch, Tess Matalamaki

Eden Prairie: Ellie Kronlokken, Delaney Freehill

Faribault: Emma Winkelman

Frazee: Juliana Diemert, Cassidy Nelson

Lakeville North: Hannah Deutschman, Annie Farber, Elena Garncarz, Elizabeth Gust, Jessica Hoover, Nina Roepke, Olivia Tikalsky

Maple Grove: Abigail Manse, Samantha Morgan

Mound-Westonka: Diana Hoernemann

New Ulm Cathedral: Jill Griebel, Elle Osborne

Prior Lake: Lilli Drewes, Emma Gordon, Lauren Pahl

Richfield: Haley Reinhardt

Saint Cloud Cathedral: Allie Sia Su

Saint Cloud Tech: Katie Amdahl

Sartell-Saint Stephen: Alayna Runge

Simley: Katie Alojado, Hailey Scheffknecht

South Saint Paul: Emily Eidenschink, Julia Grannis, Braylin Reynolds

Totino-Grace: Julia Bieurance, Chloe Wallwork, Marie Clysdale

Wabasha-Kellogg: Hannah Iverson-Jones, Kylie Passe, Karlee Freihammer

Wayzata: Gina Gilkey, Ellie Zimmer

Senior Academic All-State Awards (Seniors with GPA of 3.85 or above) Congratulations to the 2017 Winners!

Atkin: Emily Harmon, Elizabeth Ryan, Shelly Stephani

Anoka: Ashley Meyer, Samantha Meyer

Austin: Madison Klein

Benilde-St. Margaret’s: Megan Benson

Brainerd: Chloe Hollen

BOLD: McKaia Ryberg, Elsa Skeie

Centennial: Taylor Chaney, Zoe Miller

Chaska: Julia Hewitt

Chisago Lakes: Annika Overgaard

Crosby-Ironton:  Katelyn Norwood

Eastview: McKinley EspindaBanick, Shelby Graupmann, Katherine Hebig

Faribault: Gracie Donahue, Tasha Bokman

Henry Sibley: Leah Boudreau, Nicole Wills

Hutchinson: Alison Yira

Lac Qui Parle Valley/Dawson-Boyd: Madeline Aafedt

Lake City: Grace Weinrich, Kelsey Heise

Lakeville North: Leah Eggan, Anna Hammer, Kailey Mcollough

Maple Grove: Shelby Dobratz

Marshall: Brooke Lothert

Montevideo: Nicole Feldhake

Mound-Westonka: Ariel Crawford, Olivia Stehlik, Sarah Neve

Orono: Melanie Iversen

Prior Lake: Erin Palmer, Allie Ramsey, Emily Schriever, Morgan Soukup, Sophie Zak

Randolph: Brooke Weber, Maddy Woodman

Sartell-St. Stephen’s: Morgan Anderson

St. Cloud Cathedral: Kaela Budde, Amanda Ophoven, Nicole Prom, Lexi Weisser, Lauren Zenzen

Totino-Grace: Julia Johnston, Skyler Paquin, Nikki Sperling

Wayzata: Grace Burnett, Amelia Cichoski, Leah Kasner, Megan Schumacher, Carly Schweitzer

Zumbrota-Mazeppa: Kaitlyn Hinchley, Amanda Edstrom, Katie Lawler, Anna Haugen

Senior Academic All-State Awards (Seniors with GPA of 3.85 or above) Congratulations to the 2016 Winners!

 

Anoka: Morgan Windhurst
Benilde St. Margaret's: Abby Nichols, Ashley Zagaros
Blaine: Emilie Grote, Rachel Van Berkom
Brainerd: Cassie Gardner, Annika Mau
Centennial: Cassandra Moseng, Carley Selleck
Chaska: Audrey Atkinson, Michaela Spielberger
Crosby-Ironton: Mindy Borash, Sienna-Rae Johnson
Duluth Denfeld: Courtney Stabe
Faribault: Samantha Pierce
Frazee: Maddie Rue, Sarah Wendt
Hutchinson: Tayla Card, Rachel Haugen, Ellyssa Hoversten
Lake City: Charlotte Hans
Lakeville North: Gabby Desmet, Abbie Pakkala, Devynn Saunders
Lakeville South: Mya Quick
Maple Grove: Hannah Feyereisen, Hannah Todd, Hennelie Hawes
Montevideo: Olivia Bartz, Claire Sulflow, Katia Osman, Alexis Bartunek

Mound Westonka: Courtney Kilby, Angela O’Flanagan, Sydney Wagner
Pelican Rapids: Erin Christenson
Prior Lake: Erin Borholdt, Maddie Lawler, Kacee Kons
Sartell-St. Stephen’s: Kira Haglin, Kathryn Ringhand, Hannah Wohletz, Hannah Yackley
South St. Paul: Emily Forbrook
Spring Lake Park: Rachel Kukielka
St. Charles: Ashley Kreidermacher, Sylvia Kurth, Rachael Nunemacher
St. Cloud Cathedral: Ann Berdan
Totino-Grace: Anna Kinnan, Lucy Kronzer, Amanda Olson
Wayzata: Elizabeth Beckman, Elise Gendreau, Rachel Greenberg, Averie Theiste, Carlie Toland
Zumbrota-Mazeppa: Calley Gunhus, Katie Grudem, Breana Haag, Sophie Holm, Brenna Kreps, Grace Myran, Rachel Tschann

 

 

Team Academic Awards

2017201520142013

Team Academic All-State Awards (Varsity team average GPA is 3.3 or above) Congratulations to the 2016 Winners!

 

ACGC
Aitkin
Albany
Albert Lea
Alexandria
Andover
Anoka
Apple Valley
Austin
Bagley
Becker
Benilde-St. Margaret’s
Blaine
BOLD
Brainerd
Burnsville
Cannon Falls
Centennial
Chanhassen
Chaska
Crosby-Ironton
Duluth Denfeld
Duluth East
Eagan
Eastview
Eden Prairie
Edina
Elk River
Frazee
GFW
Henry Sibley
Hill-Murray
Holy Family Catholic
Hopkins
Hutchinson
Kasson-Mantorville
Lake City
Lakeville North
Lakeville South

Maple Grove
Minneapolis South
Minnetonka
Montevideo
Moorhead
Mound Westonka
New London-Spicer
New Prague
New Ulm Cathedral
Northfield
Orono
Pelican Rapids
Pierz
Plainview-Elgin-Millville
Prior Lake
Randolph
Renville County West
Rochester Century
Rochester John Marshall
Rochester Mayo
ROCORI
Rogers
Sartell-St. Stephen’s
Shakopee
Simley
South St. Paul
Spring Lake Park
St. Charles
St. Cloud Cathedral
St. Francis
Tartan
Totino-Grace
United Clay Becker
Wabasha-Kellogg
Waconia
Wayzata
Willmar
Yellow Medicine East
Zumbrota-Mazeppa

Sportsmanship Awards

201820172016201520142013

2018 Sportsmanship Award Winners

A – New Ulm Cathedral
AA – Totino-Grace
AAA – Lakeville North

2017 Sportsmanship Award Winners

A – BOLD
AA – Orono
AAA – Lakeville North

2016 Sportsmanship Award Winners

A – Frazee
AA – Totino-Grace
AAA – Spring Lake Park

2015 Sportsmanship Award Winners

A – BOLD
AA – Alexandria
AAA – Anoka & Edina

2014 Sportsmanship Award Winners

A – BOLD
AA – Totino-Grace
AAA – Henry Sibley

2013 Sportsmanship Award Winners

A – Pelican Rapids
AA – Alexandria
AAA – Brainerd