2017-2018 Competition Schedule

Check back frequently for updates to the competition schedule!

**MADT will post your invitational information and registration link to your invitational.  Please email us when your registration is full and we will indicate that on our competition schedule.  All other registration details are the host school’s and/or meet coordinator’s responsibilities to monitor.

 

SEPTEMBER
September 16 – Prior Lake Fall Show
September 30 – Anoka Fall Show
September 30 – Eden Prairie Fall Show

 

OCTOBER
October 7 – St. Francis Fall Show
October 14 – Blaine Fall Show

 

NOVEMBER
November 18 – Cannon Falls Fall Show
November 18 – Hopkins Dance Show
November 18 – Sartell Showcase 
November 18 – Burnsville Invitational
November 18 – Delano Invitational
November 18 – Maple Grove Invitational

 

DECEMBER
December 2 – Chaska Invitational
December 2 – Forest Lake Invitational
December 2 – Hutchinson Invitational
December 2 – Apple Valley Invitational
December 2 – Wow Factor Sports Invitational
December 2 – Catholic Jamboree (Open to Catholic High Schools)
December 2 – Detroit Lakes Invitational
December 4 – New Ulm Cathedral Mini-Meet
December 7 – Wadena Deer Creek Invitational
December 9 – Albany Invitational
December 9 – Eastview Invitational
December 9 – Fridley Invitational
December 9 – Zumbrota Mazeppa Invitational
December 9 – RCW Invitational
December 9 – Lakeville North Invitational
December 9 – Bemidji Invitational
December 15 – ACGC Invitational
December 15 – Frazee Invitational 
December 16 – Academy of Holy Angels Invitational
December 16 – Lake City Invitational
December 16 – Rochester Mayo Invitational
December 16 – Melrose Invitational
December 16 – Waconia Invitational
December 16 – BOLD Invitational
December 19 – Montevideo Invitational
December 29 – Anoka JV/B-Squad Invitational

 

JANUARY
January 4 – Rogers Invitational
January 6 – Winona Invitational 
January 6 – Alexandria Invitational
January 6 – Edina Invitational
January 6 – Goodhue Invitational
January 6 – Henry Sibley Invitational
January 6 – Lakeville South Invitational
January 11 – Minnewaska Invitational
January 12 – Bloomington Kennedy Invitational 
January 13 – Belle Plaine Invitational
January 13 – Eagan Invitational
January 13 – Anoka Invitational
January 13 – Hawley Invitational
January 13 – Holy Family Catholic Invitational
January 13 – Rochester Century Invitational
January 13 – Rocori Invitational
January 13 – Lewiston-Altura Invitational
January 13 – Cannon Falls Invitational
January 15 – MACCRAY Invitational 
January 19 – The Marshall School, Duluth
January 20 – Wayzata Invitational
January 20 – Farmington Invitational
January 20 – Yellow Medicine East Invitational
January 20 – Pelican Rapids Invitational
January 20 – Totino-Grace Invitational
January 27 – Sauk Rapids-Rice Invitational
January 27 – Simley Invitational
January 27 – Blaine Invitational
January 27 – Dover-Eyota Invitational
January 27 – Monticello Invitational
January 27 – Mounds View Invitational
January 27 – New London-Spicer Invitational
January 27 – New Prague Invitational
January 27 – GFW Invitational


FEBRUARY
February 1 – Canby-Minneota Invitational